Saopćenja

Saopštenje za javnost

9.4.2024

Povodom medijskih natpisa u kontekstu obilježavanja 08.aprila kao svjetskog dana Roma,u kojima se prenosi navodni stav Odbora za Rome pri Vijeću ministara BiH, te u kojem se poziva na odgovornost  Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, te  misija OSCE-a  zbog neodržavanja svjetskog dana Roma, ističemo sljedeće:

U Odboru za Rome pri Vijeću ministara BiH aktivno participiraju u radu tri predstavnika Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, od čega jedna osoba u ulozi zamjenika predsjedavajućeg Odbora za Rome.

Ukazujemo da stav koji je iznesen u medijima ne predstavlja stav Odbora za Rome pri Vijeću Ministara BiH, nego iznošenje nezadovoljstva jednog dijela članova, koji prvenstveno pripadaju romskom nevladinom sektoru.

Želimo ukazati da je Ministarstvo u prethodnih 14 godina obilježavanja svjetskog dana Roma pružalo punu podršku kako organizaciji, tako i održavanju svečanih sjednica povodom ovog važnog događaja ne samo za Rome u BiH, nego širom svijeta.

Maliciozne i tendenciozne su konstatacije da Ministarstvo nije uspjelo da koordiniše sjednicu na kojoj  se obilježava Svjetski dan Roma. Ministarstvo nikada nije zakazivalo i održavalo sjednice, upravo zbog činjenice što je to posao Odbora za Rome pri Vijeću mininistara BiH, koji u ovom sazivu nažalost nije uspio pripremiti i delegirati pitanja koja bi bila od značaja za javnost i ujedno romsku zajednicu povodom Svjetskog dana Roma.

Ministar Hurtić, zajedno sa zamjenikom šefa misije OSCE-a u BiH,  je povodom Svjetskog dana Roma prisustvovao događaju, kojeg je organizovala Ženska romska mreža u BiH, zajedno sa Ministarstvom i OSCE-om; a na kojem su  predstavljeni uspjesi  koje postižu mladi Romi i Romkinje širom BiH, te na kojem je također predstavljen izvještaj i istraživanje o nasilju nad ženama Romkinjama. Mladi Romi/kinje su predstavom pod nazivom “Ne mogu, ne moram, neću“ ukazali na što hitnije zaustavljanje maloljetničkih prisilnih i ugovorenih brakova, a kroz film „Romkinje prekidaju šutnju“ ukazano je na sve prisutnije nasilje nad ženama Romkinjama u porodici. Smatravši ove teme od životnog značaja za Romsku populaciju organizatori su stavili fokus obilježavanja današnjeg dana upravo na ove teme. 

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice je do sada, zadnjih nekoliko decenija, izdvojilo desetine miliona maraka za stambeno zbrinjavanje, obrazovanje, zdravstveno osiguranje i zapošljavanje Roma/kinja u BiH; i svakako će to činiti u narednom periodu.

Stoga, odbacujemo svaki navod kojim se Ministarstvo krivi za neobilježavanje svečane sjednice Odbora za Rome te ističemo da rješavanje problema Roma treba tražiti u jasnijoj viziji i radu mladih Roma/kinja i radu s njima. a ne onih koji već unazad 30 godina predstavljaju sebe kao jedine i isključive romske aktivste koji iza sebe nemaju konkretnih rezultata.  

KABINET MINISTRA