Saopćenja

SAD nastavlja podršku procesu povratka u BiH

4.11.2016

Sjedinjene Američke Države ostaju jedan od najznačajnijih partnera Regionalnog stambenog programa kao i pratećih projekata koji će omogućiti povratnicima i uslove za opstanak i ostanak u novoizgrađenim odnosno obnovljenim prijeratnim domovima. Ovo je istaknula Nancy Izzo Jackson, zamjenica pomoćnika državnog sekretara za populaciju, izbjeglice i migracije (PRM) Sjedinjenih Američkih Država tokom današnjeg sastanka sa Semihom Borovac, ministricom za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

Njihov današnji sastanak je uslijedio dan nakon cjelodnevne radne posjete Foči i Goraždu s ciljem upoznavanja Jackson sa rezultatima Regionalnog stambenog programa na terenu te problematikom povratnika koji su korisnici ovog programa.

Jackson je istaknula kako je vidljiv napredak i ubrzana provedba Regionalnog stambenog programa izrazivši zahvalnost ministrici Borovac na angažmanu koji daje konkretne rezultate na ovom planu.

Ministrica Borovac je kao jedan od ključnih problema s kojim se susreće naša zemlja u provedbi RSP-a navela nemogućnost priključka pojedinih objekata na elektro mrežu, dodajući kako sredstva kojima raspolaže Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH nisu dovoljna da riješe problem elektrifikacije svih povratničkih domova.


Podsjetila je kako je nedavno potpisan i Memorandum o saradnji sa elektrodistribucijama u BiH s ciljem bržeg rješavanja pitanja snabdijevanja električnom energijom povratničkih domova. Nedavno je raspisan i javni poziv lokalnim zajednicama za dostavu projektnih prijedloga u svrhu elektrificiranja stambenih jedinica povratnika i raseljenih lica. Na osnovu nedavnog javnog poziva općinama i gradovima u BiH uskoro će, po okončanju terenskih provjera, biti urađena i lista potreba za elektrifikacijom u našoj zemlji. No, već je jasno da su potrebe značajno veće od mogućnosti te da treba tražiti i druge izvore finansiranja.

Sve dok se ne osiguraju osnovni uslovi za život, zaključile su Borovac i Jackson, ne može se govoriti o održivom povratku. Zato je veoma važno da izgradnju i obnovu objekata prate i projekti koji će omogućiti povratnicima dostojanstven život kroz programe zapošljavavanja, mogućnosti školovanja, odnosno sve što čini život dostojan čovjeka u 21. stoljeću.