Saopćenja

„Suočena s ogromnim problemom raseljavanja svojih državljana u posljednje dvije decenije, ali isto tako kao zemlja koja je prihvatila veliki broj izbjeglica iz drugih zemalja,

8.12.2011

„Suočena s ogromnim problemom raseljavanja svojih državljana u posljednje dvije decenije, ali isto tako kao zemlja koja je prihvatila veliki broj izbjeglica iz drugih zemalja, posebno susjednih, dugi niz godina BiH poduzima značajne napore kako bi razvila procedure i mjere zaštite izbjeglica i osoba bez državljanstva“, kazao je ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH dr. Safet Halilović danas u Ženevi na ministarskoj sesiji, koju je organizirao UNHCR povodom obilježavanja 60. godišnjice Konvencije o statusu izbjeglica iz 1951. godine i 50. godišnjice Konvencija o smanjivanju broja osoba bez državljanstva iz 1961. godine.

Ministar Halilović je na konferenciji kojoj prisustvuju delegacije 150 zemalja članica UN, agencija UN i posmatrača, te državna tajnica SAD Hillary Clinton, rekao da BiH ima posebno dobra iskustva u „pogledu rješavanja pristupa pravima, kao što su povrat imovine i stanarskih prava, uključujući i druga srodna prava“, te je uvijek isticana kao kao dobar primjer u regionu i šire i spremna je ta iskustva i znanja podijeliti sa drugim državama.

„Kao dio naših stalnih napora na osiguravanju trajnih i održivih rješenja za izbjeglice i raseljene osobe na državnom i regionalnom nivou, BiH je uspostavila blisku saradnju s vladama Hrvatske, Crne Gore i Srbije, a uz vodstvo i podršku UNHCR-a, naša saradnja počinje davati rezultate. U aprilu 2012. godine, na donatorskoj konferenciji koja će biti organizirana u Sarajevu, predstavit ćemo Zajednički Regionalni program koji smo zajedno razvili“, kazao je ministar Halilović i dodao da će BiH na donatorksoj konferenciji paralelno predstaviti i svoje preostale potrebe za provedbu Sporazuma o izbjeglicama i raseljenim osobama - Aneksa 7. Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Donatori bi u Sarajevu trebali osigurati više od 500 miliona eura za rješavanje pitanja izbjeglih i raseljenih osoba u regionu, od čega će 101 milion eura pripasti BiH. Ovim sredstvima će biti riješeno pitanje stambenog zbrinjavanja ukupno 5.400 porodica ili 14.000 izbjeglih i raseljenih osoba u BiH, odnosno 600 porodica (1.700 osoba) koje žive u kolektivnim centrima ili privatnom smještaju, 2.400 porodica (5.000 osoba) koje spadaju u ranjivu kategoriju povratnika u BiH i Hrvatsku, te 2.400 porodica (7.000 osoba) koje spadaju u kategoriju raseljenih osoba izvan kolektivnih centara u BiH.

Ministar Halilović je podsjetio da je BiH ratificirala Konvenciju o statusu izbjeglica iz 1951. godine i prateći Protokol iz 1967. godine, te da je BiH odlučna pristupiti Konvenciji o smanjenju broja osoba bez državljanstva.

Kabinet ministra