Saopćenja

Najava osmih susreta BHAAAS u Neumu

25.5.2016

Bosanskohercegovačko-američka akademija nauka i umjetnosti (BHAAAS) u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, UNICEF-om i organizacijom EDUS (Edukacija za sve) organizator je osmog po redu "Dana Bosanskohercegovčko-američke akademije nauka i umjetnosti u BiH" koji će se od 26. do 29 maja održati u Neumu.
Riječ je o velikom naučnom skupu, susretu skoro 1.000 vrhunskih stručnjaka bh. porijekla koji rade na prestižnim univerzitetima u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Holandiji, Malti, Turskoj, Srbiji, Albaniji, Crnoj Gori, a koji će prenijeti svoje znanje i razmijeniti mišljenja sa kolegama naučnicima i studentima iz BiH.
Ovakav susret, kako poručuju organizatori, nudi priliku neafirmisanim naučnicima i članovima akademske zajednice za međusobno upoznavanje, razmjenu mišljenja te pokretanje novih inicijativa i zajedničkih projekata.
Tokom Dana u Neumu na konferencijama i simpozijumima govorit će se o različitim naučnim oblastima: medicini, prirodnim, društvenim i humanističkim naukama kao i o umjetnosti i kulturi. Također, bit će riječi o oblastima biomedicinskog inžinjeringa, telekomunikacija i kompjuterskih nauka.

Izvršna direktorica nevladine organizacije EDUS Nirvana Pištoljević ističe kako je riječ o najvećem naučnom skupu na Balkanu.
– Rečeno nam je da smo najveći naučni skup na Balkanu, imat ćemo 14 simpozijuma, ponosna sam što mogu reći da ove godine smo multidisciplinarni pristup i imat i muzički program, ali i film. Ove godine smo potpisali ugovor sa Univerzitetom u Tuzli o naučnim studijima – naglasila je Pištoljević.
Predstavnik simpozijuma koji će obuhvatiti teme biomedicinskog inžinjeringa i građevinarstva Mirsad Hadžikadić podsjetio je kako je članstvo BHAAAS raznovrsno stoga će takve biti i konferencije s bogatim sadržajem.
– Naš seminar je dokaz da akademija ima članova gdje nisu samo ljekari, jer se obično tako razmišlja. Pola akademije bazira se na društvenim i privrednim naukama. Razgovarat ćemo o savremenim tehnologijama. Nadamo se da će rezultati biti ne samo prenos znanja već saradnja – naglasio je Hadžikadić.
Kenan Arnautović, predstavnik neurohirurškog simpozijuma podsjetio je kako su prije osam godina Dani BHAAAS-a imali tek desetak učesnika simpozijuma koji je danas izrastao u veliki susret vrhunskih stručnjaka. Učesnici iz Albanije, Crne Gore i Turske, kako je rekao, prvi put učestvuju ove godine.
BHAAAS je po brojnosti i profilu članstva, jedna od najvažnijih organizacija akademske dijaspore BiH i svijetu, rekla je ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac.
Istakla je kako BiH mora biti svjesna važnosti i utjecaja bh. dijaspore.

– Spremni smo u BiH mijenjamo politiku prema dijaspori, ove godine ćemo to uraditi i to je jedna pozitivna strana. Svjesni smo utjecaja bh. dijaspore na razvoj u BiH i želimo te veze produbimo. Cijenimo ono što ova akademija radi i posebno cijenimo što daruje BiH pomoć u vidu znanja. Ovi ljudi, bez obzira na zvanja i ugled koji su stekli, nikada nisu zaboravili BiH i to neizmjerno cijenimo. Učinit ćemo sve da bh. dijaspora bude predstavnik i ambasador BiH u svijetu, to nam je veoma značajno u ovom periodu – naglasila je Borovac te dodala da “nema sumnje da ljudi porijeklom iz BiH predstavljaju najdragocjeniji kapital BiH”.