Aktuelnosti

U Berlinu održana Četvrta regionalna radionica „Migracione politike Zapadnog Balkana“

Predstavnica Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH je sudjelovala na Četvrtoj regionalnoj radionici „Migracione politike Zapadnog Balkana“ s fokusom na „Sudjelovanje i oblasti suradnje s migrantima“, koja je održana u periodu od 26-28.05.2014. godine u Berlinu.
















U organizaciji regionalne radionice, pored GIZ i Saveznog ministarstva za ekonomsku suradnju i razvoj Republike Njemačke (BMZ), učestvovali su i predstavnici Merhameta Njemačke, Centralnog savjeta Srba u Njemačkoj, Hrvatskog svjetskog kongresa i Integriranog njemačko-albanskog društva.

Regionalna radionica je okupila predstavnike institucija, nevladinog sektora i dijaspore Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Albanije i Kosova.

Prezentirana je serija radionica i uvod u radionicu na temu „Promocija dijaloga uz učešće migranata“, a prezentatori su bili Peter Bonin i Aleksandar Vey, predstavnici GIZ. Oni su istakli da je ovo prvi ovakav skup u Njemačkoj na ovu temu koji je okupio relevantne predstavnike institucija, nevladinog sektora i dijaspora.



Kingsley Aikins se u svojoj stručnoj prezentaciji na temu: Relevantnost migrantskih centara u pristupu za uspješan dijalog sa dijasporom“ osvrnula na najbolje prakse saradnje sa dijasporom u svijetu. Prestavnici iz svih država učesnica su prezentirali projekte kroz učešće dijaspore i najbolje prakse, nakon čega je uslijedila rasprava na teme: vidljivost i prepoznatljivost doprinosa dijaspore; šta možemo naučiti iz iskustava drugih zemalja i iskustva drugih zemalja o suradnji sa dijasporom.


 
Konsultantica CIM gđa. Prescher je prezentirala web portal-dijalog sa dijasporom koji je nastao kao rezultat pilot projekta provedenog anketom sa srbijanskom dijasporom u Njemačkoj nakon Treće regionalne radionice.
 
Predstavnici dijaspora BiH, Hrvatske, Srbije i Albanije su govorili o bitnim faktorima i ključnim problemima suradnje dijaspore sa zemljama porijekla.

Zaključak radionice je, između ostalog, bio da je potrebno ostvariti što bolju suradnju sa dijasporom kako bi ona pomogla u razvoju zemalja porijekla, a istaknuta je i mogućnost mapiranja dijaspora iz ovih zemalja u Njemačkoj.





Pronađite nas na Facebook-u



Prenos znanja iz iseljeništva u BiH

Poziv insitucijama i javnim ustanovama u BiH možete vidjeti ovdje;

Prijavni obrazac za institucije i javne ustanove možete preuzeti ovdje;

Poziv stručnjacima u iseljeništvu možete vidjeti ovdje, i

Prijavni obrazac za stručnjake možete preuzeti ovdje.

Pravilnik o načinu upisa, sadržaju i načinu vođenja evidencije udruženja i saveza iseljenika Bosne i Hercegovine

Prijava za upis u evidenciju udruženja i saveza iseljenika iz BiH

Zahtjev za upis izmjena i dopuna u evidenciji udruženja i saveza iseljenika iz BiH

Zahtjev za brisanje iz evidencije udruženja i saveza iseljenika iz BiH

Politika o saradnji s iseljeništvom usvojena 18.04.2017. na 99. Sjednici Vijeća ministara BiH. (Bosanski, Hrvatski, Srpski i Engleski)

Informacija s Okruglog stola o potrebama iseljeništva iz BiH održanog u Sarajevu 28.12.2016. godine

Infografika

Informacija o stanju iseljeništva usvojena 13.4.2016. na 52. sjednici Vijeća ministara BiH

Poziv općinama za dostavu podataka o iseljeništvu

Poziv doktorima nauka i naučno-istraživačkim radnicima bh. porijekla u svijetu za dostavu biografija

Poziv za dostavu podataka za poslovni imenik dijaspore