Aktuelnosti

Održana druga radionica kontakt osoba/koordinatora za iseljenike iz deset JLS

U okviru zajedničkog projekta Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Ambasade Švicarske i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH „Migracije i razvoj: Uvrštavanje koncepta migracija i razvoja u relevantne politike, planove i aktivnosti u BiH“, održana je druga radionica kontakt osoba/koordinatora iz partnerskih jedinica lokalne samouprave (JLS).















Druga po redu radionica kontakt osoba/koordinatora za iseljenike se odnosila na unaprjeđenje komunikacije sa iseljeništvom. Komunikacija predstavlja jedan od ključnih faktora uspješne saradnje sa iseljeništvom a time i jedan od bitnih faktora uspješnosti vezivanja migracija i razvoja.

U uvodnom obraćanju pomoćnica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Ruzmira Tihić-Kadrić i projektna menadžerica (UNDP) Meliha Kozarić-Fanning govorile su o postojećim načinima i identifikovanim problemima sa kojim se institucije susreću prilikom komunikacije sa iseljeništvom. 
Kontakt osobe/koordinatori za iseljenike iz deset partnerskih JLS, Jajca, Ključa, Laktaša, Ljubuškog, Maglaja, Nevesinja, Posušja, Prijedora, Sanskog Mosta i Velike Kladuše, prezentirali su dobre prakse komunikacije sa iseljeništvom u svojoj lokalnoj zajednici.
O iskustvu medija i nevladinih organizacija u komunikaciji sa iseljeništvom govorile su Jelena Radojević-Kapor, novinarka BH Radija 1 i Senita Slipac, osnivačica i direktorica Bosana fondacije.
Tokom radionice istaknuta je loša medijska zastupljenost pitanja iseljenistva kao i nepostojanje posebnih emisija namijenjenih iseljenicima, kao i emisija o iseljenicima koje bi se emitirale u Bosni i Hercegovini s ciljem informiranja javnosti o aktivnostima institucija, nevladinih organizacija, organizacija u dijaspori i slično. Također, potrebno je sa iseljeništvom komunicirati na različite načine, uključujući direktnu komunikaciju putem e-maila, ali koristiti i web portale, kao i medije u BiH i u inostranstvu kako bi se moglo doprijeti do svih iseljenika bez obzira koji medij koriste. 

Komunikacija je značajna za ostvarivanje bilo koje vrste saradnje, a posebno je važna za saradnju sa iseljeništvom, s obzirom na to da je s njima znatno teže doći u kontakt nego s drugim ciljnim skupinama jer su rasuti po cijelom svijetu.

Zaključke sa druge radionice kontakt osoba/koordinatora za iseljenike možete preuzeti ovdje.






Pronađite nas na Facebook-u



Prenos znanja iz iseljeništva u BiH

Poziv insitucijama i javnim ustanovama u BiH možete vidjeti ovdje;

Prijavni obrazac za institucije i javne ustanove možete preuzeti ovdje;

Poziv stručnjacima u iseljeništvu možete vidjeti ovdje, i

Prijavni obrazac za stručnjake možete preuzeti ovdje.

Pravilnik o načinu upisa, sadržaju i načinu vođenja evidencije udruženja i saveza iseljenika Bosne i Hercegovine

Prijava za upis u evidenciju udruženja i saveza iseljenika iz BiH

Zahtjev za upis izmjena i dopuna u evidenciji udruženja i saveza iseljenika iz BiH

Zahtjev za brisanje iz evidencije udruženja i saveza iseljenika iz BiH

Politika o saradnji s iseljeništvom usvojena 18.04.2017. na 99. Sjednici Vijeća ministara BiH. (Bosanski, Hrvatski, Srpski i Engleski)

Informacija s Okruglog stola o potrebama iseljeništva iz BiH održanog u Sarajevu 28.12.2016. godine

Infografika

Informacija o stanju iseljeništva usvojena 13.4.2016. na 52. sjednici Vijeća ministara BiH

Poziv općinama za dostavu podataka o iseljeništvu

Poziv doktorima nauka i naučno-istraživačkim radnicima bh. porijekla u svijetu za dostavu biografija

Poziv za dostavu podataka za poslovni imenik dijaspore