Саопштења

БАЊА ЛУКА: Потписани споразуми за 21 пројекат цркава и вјерских заједница, осигурано 785.000 КМ

Саопштења

22.06.2026

Министарство за људска права и избјеглице

Галерија 1
Галерија 2
Галерија 3
Галерија 4
Галерија 5
Галерија 6
Галерија 7
Галерија 8

Министарство за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине, у сарадњи са Комисијом за избјеглице и расељена лица БиХ и Фондом за повратак БиХ, организовало је у Бањој Луци потписивање Споразума о преносу финансијских средстава за реализацију пројеката цркава и вјерских заједница из одобрених средстава по Јавном позиву за достављање пројектних приједлога за обнову и изградњу комуналне и социјалне инфраструктуре, као и електрификацију стамбених јединица на просторима на којима живе расељена лица и повратници за 2025. годину.

Споразуми су потписани са 13 представника цркава и вјерских заједница за укупно 21 пројекат, а укупна вриједност одобрених средстава износи 785.000,00 КМ.

Ова средства биће усмјерена на пројекте обнове, санације и унапређења инфраструктуре вјерских објеката који представљају важан дио живота локалних заједница, посебно на подручјима повратка.

Министар за људска права и избјеглице БиХ др Севлид Хуртић истакао је да подршка овим пројектима представља наставак опредијељености институција Босне и Херцеговине ка стварању бољих услова за одрживи повратак и равноправност свих грађана.

„Повратак није завршен само обновом кућа. Одрживи повратак подразумијева стварање услова за нормалан живот, обнову инфраструктуре, подршку заједницама и институцијама које повезују људе. Вјерски објекти имају посебан значај за многе повратничке средине јер представљају мјеста окупљања, традиције и очувања идентитета заједница. Кроз ове пројекте настављамо подржавати повратак и развој локалних средина широм Босне и Херцеговине“, казао је министар Хуртић.

Предсједник Комисије за избјеглице и расељена лица БиХ др сци. Давор Чордаш нагласио је важност заједничког дјеловања институција у процесу повратка.

„Комисија за избјеглице и расељена лица БиХ континуирано ради на подршци пројектима који доприносе квалитетнијем животу повратника и развоју локалних заједница. Ови пројекти нису само улагање у објекте, него и улагање у повјерење, суживот и стабилност средина у којима људи живе“, рекао је Чордаш.

Директор Фонда за повратак БиХ Срђан Шекара истакао је да Фонд остаје партнер у реализацији пројеката који имају директан утицај на грађане.

„Фонд за повратак БиХ ће и даље бити подршка пројектима који доприносе унапређењу услова живота повратника и јачању инфраструктуре у локалним заједницама. Заједничким дјеловањем институција осигуравамо да средства буду усмјерена тамо гдје дају конкретне резултате“, изјавио је Шекара.

Корисници средстава су: Бањалучка бискупија, Фрањевачки самостан Пресветог Тројства, МИЗ Теслић, СПЦО Бронзани Мајдан, СПЦО Церовица, СПЦО Младиковине, СПЦО Растуша, СПЦО Стара Дубрава, СПЦО Теслић Центар, СПЦО Елезагићи, СПЦО Слатина, СПЦО Врбања и Жупни уред св. Јосипа Трн Лакташи.

Министарство за људска права и избјеглице БиХ наставља реализацију програма подршке повратку, обнови инфраструктуре и стварању услова за достојанствен живот свих повратника у Босни и Херцеговини.